Εκπαιδευτική επίσκεψη 4ου Γυμνάσιου Κομοτηνής στο Σουφλί

Τοποθετήσεις Ιεροδιδασκάλων

Πρόσκληση εκδήλωσης ενδιαφέροντος για την τοποθέτηση ιεροδιδασκάλων Ισλαμικής Θρησκείας στα δημόσια σχολεία Πρωτοβάθμιας και Δευτεροβάθμιας Εκπαίδευσης της Θράκης.

Εκδρομή 2ου ΕΠΑΛ Κομοτηνής στην Αθήνα

Εκδρομή 3ου ΓΕΛ στην Θεσσαλονίκη

Εκδρομή Γυμνασίου Ξυλαγανής στο ΚΠΕ Μαρώνειας

Επιμορφωτική εκδήλωση στην Παπαδριέλλειο Πινακοθήκη

Η Διεύθυνση Δευτεροβάθμιας Εκπ/σης Ροδόπης, δια του Γραφείου Σχολικών Δραστηριοτήτων και σε συνεργασία με τη Διεύθυνση Πρωτοβάθμιας Εκπ/σης Ροδόπης και την  Δημοτική Κοινωφελή Επιχείρηση Πολιτισμού, Παιδείας, Αθλητισμού Κομοτηνής, διοργανώνει την επιμορφωτική εκδήλωση «Μαθαίνοντας Ιστορία με εκπαιδευτικούς περιπάτους» τη Δευτέρα 06 Νοεμβρίου 2017, στις 20.00-21.30 και στην Παπαδριέλλειο Πινακοθήκη Κομοτηνής (Μέγαρο Ζ. Στάλιου), επί της οδού Γ. Κονδύλη 64. Το πρόγραμμα της εκδήλωσης έχει ως εξής:
Βασιλική Μαρκοπούλου, εκπαιδευτικός ΔΠΕ Ροδόπης: «Βαδίζοντας σε ένα βυζαντινό  μονοπάτι: Η περίπτωση της Αναστασιούπολης».
Έφη Καραπούλη,  εκπαιδευτικός ΔΔΕ Ροδόπης: «Μνημεία-ιστορικά τοπόσημα της Κομοτηνής».
Βασίλειος Δαλκαβούκης, Αναπληρωτής Καθηγητής Εθνογραφίας του Ελλαδικού Χώρου, Τμήμα Ιστορίας και Εθνολογίας Δ.Π.Θ.: «Ιστορικοί περίπατοι στην πόλη: προφορική ιστορία και σύγχρονη εκπαίδευση».
Ελένη Κοκοβίδου, εκπαιδευτικός ΔΔΕ Ροδόπης: «Εκπαιδευτική Εκδρομή στο Ζαγόρι: ένα πείραμα και η αποτίμησή του».
Λόγω στενότητας του χώρου, ο αριθμός των συμμετεχόντων θα είναι περιορισμένος. Δηλώσεις συμμετοχής στη διεύθυνση ypsd@dide.rod.sch.gr ως τις 03/11/2017.

Εκδρομή 2ου Γυμνασίου Κομοτηνής στη Βουλή (επαναπροκήρυξη)

Προκήρυξη διεξαγωγής εξετάσεων Κρατικού Πιστοποιητικού Γλωσσομάθειας Β’ περιόδου (Δεκέμβριος) 2017 για την πιστοποίηση της γνώσης των γλωσσών Αγγλικής, Γαλλικής, Γερμανικής, Ιταλικής, Ισπανικής και Τουρκικής

Η προθεσμία υποβολής των αιτήσεων ορίζεται από την Πέμπτη 26 Οκτωβρίου 2017 έως και την Δευτέρα 6 Νοεμβρίου 2017, ώρα 15:00.

Εκδρομή 1ου ΓΕΛ Κομοτηνής στο Βουκουρέστι

Εκδρομή Μουσικού Σχολείου, ΓΕΛ Ιάσμου και ΓΕΛ Ξυλαγανής στην Ιταλία